Choď na obsah Choď na menu
 


Čo je dialyza

 

Dialýza je proces, pri ktorom sú z tela odstránené odpady metabolizmu, ktoré sú u zdravého človeka odstraňované pomocou obličiek. Tento proces nie je liečbou, lebo choré obličky sa tým neliečia, ale bezprostredne život zachraňujúci výkon, bez ktorého by človek s nefunkčnými obličkami zomrel. Správne vykonaná dialýza (hlavne dostatočná dialyzačná dávka spojená s dodržiavaním patričnej životosprávy (hlavne diéta) však umožňuje dobrú kvalitu života.

Pri hemodialýze je krv pacienta vyčistená pomocou špecialneho prístroja (tzv. Umelej obličky). Tento proces, ktorý sa opakuje zvyčajne trikrát týždenne a trvá štyri až šest hodín, sa robí v tzv. Dialýzačných strediskách. Hemodialýza je procedúra, ktorá čistí a filtruje krv. Zbavuje telo nadbytočných odpadov, nadsolí a vody. Rovnako kontroluje krvný tlak a pomáha telu udržat správnu rovnováhu takých látok ako sú draslík, sodík a chloridy.

Princíp umelej obličky spočíva v polopriepustnej membráne. Na jednej strane tejto membrány preteká krv, na druhej je dialýzačný roztok. Látky s rozdielnou koncentráciou v krvi a v roztoku prechádzajú z oblasti s vysokou koncentráciou do oblasti s nízkou koncentráciou. A tak látky škodlivé, obsiahnuté v krvi, ktoré však nie sú v dialyzátore, postupne prechádzajú z krvi do dialyzačného roztoku. Podobne sa preskupujú aj látky prospešné ako vitamíny alebo aminokyseliny). Látky, ktoré sa pri dialýze nesmú z tela odstránit (sol, vápnik a iné) musia byt preto prítomné v dialyzáte. Všetky takéto látky sa však do dialyzátu pridať nedajú (napr. spomínané vítamíny a aminokyseliny), a tak ich pacient musí nahradzovat klasickou cestou, v potrave( doporučuje sa počas dialýzy jesť), poprípade v tabletkách. Dialyzát ale naopak nesmie obsahovat iné cudzopasné látky, ktoré by prešli z dialyzátu do krvi.

 
 

 

PortrétKontakt

Pemax-Nefro s.r.o.

SV. Jakuba 21
085 01
Bardejov

054/4788475

pemaxaef@stonline.sk


Archív

Kalendár
<< október / 2020 >>

Štatistiky

Online: 1
Celkom: 98477
Mesiac: 2550
Deň: 87